Wojna ze smogiem

Raptem parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu należałoby nabrać kilka refleksji odnoszących się do wielkiego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który potrafi być dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Toksyny, które wdychamy zasadniczo w każdy dzień, mają oczywiście związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Z pewnością warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest zatrucie środowiska oraz jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został właśnie ten temat. Warto przede wszystkim być świadomym tego, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem ze smogiem. Dobrą opcją jak okiełznać zatruciu powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również przyłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny oświadczył, iż produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także fakt, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia COVID zaczęła się w miejscach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu bez wątpienia trzeba także orientować się, co w zasadzie jest podstawową przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku destrukcyjnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest wyjątkowo istotna, głównie z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz