Wiadomości

Wybuchy w kopalni KWK Pniówek

WUG podał do publicznej wiadomości 21 kwietnia, iż w dzień poprzedzający o godzinie 00:15 w KWK "Pniówek" w Pawłowicach zaskoczył wszystkich wybuch metanu na głębokości aż 1000 metrów. Bezpośrednio w strefie zagrożenia przebywało dziesięć osób, z czego 9 zostało poszkodowanych, w tym czterech ciężko rannych. Rozpoczęto ratunkową akcję, podczas której rozprzestrzenił się jeszcze jeden wybuch i niestety pokrzywdzeni zostali również ratownicy, którzy próbowali trafić do znajdujących się pod ziemią górników. Skutkiem tego, już w czwartek kierownik akcji podjął trudną decyzję o wstrzymanie wszelkiego rodzaju działań do czasu uspokojenia się sytuacji. Kolejnego dnia, bezpośrednio po naradach zgromadzenia zawodowców zadecydowano, że akcja ratownicza zostanie zawieszona, a bardzo ryzykowny obszar zostanie odosobniony.

Póki co wiadomo o sześciu śmiertelnie dotkniętych wybuchem osobach. 7 osób niestety do tej pory nie odnaleziono. W sobotę rekomendował sztab zajmujący się akcją, zwiększony o doskonałych naukowców, a szef zarządzający akcją zdecydował o zabudowie w rejonie ściany N-6 dwóch tam przeciwwybuchowych. Uszykowano transport produktów do budowy tam. Kwestia odnosząca się do wentylacji w rejonie N-6 została na ten moment ustabilizowana. Na tę chwilę akcja ratunkowa trwa. Ratownicy zawodowi niełatwo pracują nad postawieniem zabudowy dwóch tam przeciwwybuchowych, które czasowo odseparują zagrożony obszar od innej części kopalni. Spoiwem cementowo - mineralnym jest już zalewana jedna z tam. Natomiast w przypadku drugiej tamy gotowa jest konstrukcja. Dziś ratownicy rozpoczną jej zalewanie. Około dwie doby może trwać zalewanie jednej tamy.

Podczas konferencji prasowej nasz minister zdrowia Niedzielski Adam złożył wyrazy współczucia wszystkim rodzinom ofiar nie tylko w wypadku kopalni Pniówek, ale również późniejszej, sobotniej katastrofy w kopalni Zofiówka, w której to niestety także doszło do wstrząsu. To tam potwierdzono śmierć czterech górników, a sześciu pozostałych jest niestety wciąż poszukiwanych. 20 ofiar środowej katastrofy jest nieprzerwanie leczonych w szpitalu siemianowickim. W czasie gdy metan niepozornie zacznie osiągać pod ziemią wystarczające stężenie, wystarczy iskra. A w takich kopalniach, w których są sterty urządzeń elektrycznych i żelastwa, o tego typu iskrę niestety nietrudno. Wtedy zapala się wszystko, co tylko może płonąć, nawet węgiel w ścianie.

Wakacje i Covid
Wakacje i Covid

Godzina "W"
Godzina "W"

Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy

Zalukaj serwis online
Zalukaj serwis online

Ekino TV
Ekino TV

eFilmy - seriale online
eFilmy - seriale online

Hejo TV
Hejo TV

Filman TV CC
Filman TV CC

Fili CC - filmy online
Fili CC - filmy online

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Zostaw komentarz